Agroturystyka

Krystan

Szklarska Poręba

Karkonoskie Siodło

Kostrzyca k.Karpacza

zobacz więcej

Aktywny wypoczynek

dodaj obiekt

Pensjonaty

Pod Różami

Szklarska Poręba

Lider

Szklarska Poręba

zobacz więcej

Statystyka

  • Wszytkich: 1218043
  • W tym roku: 129226
  • W tym miesiącu: 3058
  • Dziś: 336
  • Online: 18

Sztolnia Kowary

Będąc w okolicach Kowar warto zrobić sobie mała wycieczkę do sztolni, zpewnościa nie będzie to czas zmarnowany.
Sztolnia w Kowarach to interesujÄ…ca i bezpieczna trasa turystyczna.

 

Jest ona podana, przedstawiona dla turystów jako podziemny świat legend, tajemnic i historii prawdziwej, związanej przez blisko 700 lat z poszukiwaniami kruszców, minerałów oraz wydobywaniem rudy żelaza, a także rudy uranowej.

Jest to jedna z ponad 20 sztolni radziecko-polskich zakładów R-1 zajmujących się poszukiwaniem, pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR z przeznaczeniem do wyprodukowania pierwszej radzieckiej bomby atomowej w latach 1945-47. W tym czasie działalność wydobywcza w Kowarach i okolicy była otoczona ścisłą tajemnicą. A i później dzieje tych sztolni nie były do końca jawne. Wybudowanie dla potrzeb Uzdrowiska Cieplice w sztolni komory inhalacyjnej pozwoliło na prowadzenie leczenia radonowego. Było to jedno z trzech w Europie takich inhalatoriów.

Przygotowana i oddana (29.04.2000r.) do zwiedzania trasa liczy około 1200 m chodników, komór i grot podziemnych, gdzie zgromadzono skarby Walonów oraz eksponaty związane z wydobywaniem rud uranu. Przyjrzeć się też można pracy górników, Prześledzić rytm pozyskiwania i transportu urobku, a także doświadczyć emocji towarzyszących temu miejscu. W zakamarkach i zaułkach czekają na odsłonięcie tajemnice, echa dawno przebrzmiałych głosów odbijają się od sklepień grot, czasem przyczłapią się Uranos i Pluton - dobre duchy sztolni - by zniknąć w niezbadanych jeszcze do końca chodnikach. Panowie, a także Panie mogą przetestować "Potencjałkę" - wodę, którą jako dar natury dla kowarskich gwarków pozostawił mitologiczny Priap.


Terminy zwiedzania:
- sezon letni (lipiec - sierpień): od godz. 9.00 do 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.00)
- sezon jesienny (wrzesień - październik): od godz. 9.00 do 18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00)
- sezon zimowy (od listopada do marca): od godz. 9.00 do 16.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)
- sezon wiosenny (kwiecień - czerwiec): od godz. 9.00 do 18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00)

Dla turystów indywidualnych wejścia do Sztolni o każdej pełnej godzinie

Sztolnia nieczynna w dniach: pierwszy dzień Wielkanocy, 1 listopada, 25 grudnia, 1 stycznia.

Ze względu na niską temperaturę w Sztolni (7 stopni C) i dużą wilgotność (97%) prosimy się ciepło ubrać.
Długość trasy wynosi 1200 metrów, czas przejścia: około 60 minut. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.

Grupy zorganizowane prosimy zgłaszać z minimum jednodniowym wyprzedzeniem.
Zapewniamy przewodników z językiem angielskim, niemieckim, francuskim - zamówienia prosimy składać z jednodniowym wyprzedzeniem.

Przy Sztolni znajduje się Pub Markowy i sklepik, gdzie można zakupić minerały kolekcjonerskie i wyroby z kamieni sudeckich, pamiątki, wydawnictwa turystyczne.

CENY BILETÓW: Bilet normalny - 19 zł, ulgowy - 15 zł , grupowy - 12 zł (grupy zorganizowane od 20 osób, rezerwacja telefoniczna lub e-mailem minimum dzień wcześniej).

 

Jak Dojechać?

Po dojechaniu do Jeleniej Góry proszę się kierować na Karpacz. Po ok. 5 km trzeba skręcić w lewo na Kowary, droga nr 367 (kierunek Kamienna Góra, Wałbrzych). Po dojechaniu do Kowar proszę nie skręcać w prawo do miasta, tylko dalej prosto obwodnicą tak jak na Wałbrzych. Po lewej stronie będzie stacja benzynowa Muller i około 1300 m dalej zjazd w prawo do Kowar. Ok. 700 m w dół i ostry zakręt w lewo. Od tego miejsca cały czas pod górę (ok. 4 km), w zasadzie nie można się zgubić, bo innej drogi po prostu nie ma. Kierować się cały czas na Sztolnie Kowary lub Jelenią Strugę, gdyż jest to jeden kompleks.

Jeżeli natomiast wjeżdżają Państwo od strony Kamiennej Góry, to po zjechaniu z Przełęczy Kowarskiej trzeba skręcić w pierwszy zjazd do Kowar w lewo. Następnie ok.700 m w dół i ostry zakręt w lewo. Od tego miejsca cały czas pod górę (ok. 4 km), w zasadzie nie można się zgubić, bo innej drogi po prostu nie ma. Kierować się cały czas na Sztolnie Kowary lub Jelenią Strugę, gdyż jest to jeden kompleks.

Podziemna Trasa Turystyczno - Edukacyjna Kopalnia „Liczyrzepa" - Sztolnie Kowary
ul. Podgórze 55, 58-530 Kowary
GPS: 15°50´48E, 50°45´32N

tel. 75 75 28 458
e-mail: biuro@sztolniekowary.com
www.sztolniekowary.com

 

Jeżeli chcecie Państwo otrzymywać najnowsze informacje z regionu, informacji o nowo dodanych obiektach turystycznych proszę wypełnić poniższy formularz.

Gwarantujemy nie wysyłać spamu a jedynie informacje związane z portalem.

Zapraszamy.

    

(*) - pole obowiązkowe