Agroturystyka

Krystan

Szklarska Poręba

Karkonoskie Siodło

Kostrzyca k.Karpacza

zobacz więcej

Aktywny wypoczynek

dodaj obiekt

Pensjonaty

Pod Różami

Szklarska Poręba

Lider

Szklarska Poręba

zobacz więcej

Statystyka

  • Wszytkich: 1917512
  • W tym roku: 75865
  • W tym miesiącu: 4709
  • Dziś: 59
  • Online: 13

(Kowary, Milków, Ściegny)

21

Schronisko Szwajcarka

adres: ul. Janowicka 7, 58-533 Karpniki
telefony: 781 482 993;
www: schronisko-szwajcarka.pl
Data aktualizacji: 2015-06-08
Data dodania: 2015-06-02

Ceny noclegów (zł/dobę)

od:
nn zł/dobę

do:
27 zł/dobę

Gastronomia

Liczba miejsc w lokalu:
30-50 miejsc

Opis: Schronisko Szwajcarka

Właściciel zamku w Karpnikach, Wilhelm von Hohenzollern (1783-1851), brat króla Prus, Fryderyka Wilhelma III, nakazał zbudować na zboczu Krzyżnej Góry domek myśliwski na wzór budowli z Wyżyny Berneńskiej w Szwajcarii. Z tamtąd pochodziła żona księcia, księżna Maria Anna Amelie von Hessen-Homburg, . W 1823 roku powstała „Szwajcarka” (Schweizerei). Budynek zbudowany jest w stylu tyrolskim w całości z drewna. Nie typowo dla wszystkich domów tyrolskich balkon okala budynek z wszystkich stron. Budynek gospodarczy nie jest połączony z domkiem, a został zbudowany powyżej. Na dachu umieszczono kamienie w celu dociążenia. Na piętrze znajduje się biesiadna sala z kominkiem i dwa pokoje. Na dole sprawiano i przygotowywano upolowaną zwierzynę. Gotowe jadło wędrowało windą na stoły jaśnie państwa.


Szwajcarka stała się miejscem popularnym, odwiedzanym przez gości z zamku. W kolejnych latach urządzono tu gospodę.


Po II wojnie światowej Szwajcarka należała do Lasów Państwowych. W tym czasie dokono tu zabójstwa gajowego w niewyjaśnionych okolicznościach.


W 1950 roku obiekt przejęło PTTK i uruchomiło w nim schronisko turystyczne, a pierwszym jego gospodarzem był Tadeusz Steć. Powstała baza noclegowa i gastronomiczna.


W 1990 roku gospodyni schroniska zamordowała swojego męża i ukryła zwłoki w szambie. Makabrycznego odkrycia dokonała pani z SANEPID-u.


W schronisku mieszkało wielu sławnych alpinistów, którzy w Sokolikach stawiali pierwsze kroki w skałach. Między innymi na strychu Szwajcarki spała Wanda Rutkiewicz.


Wiele zdarzeń i wspomnień powodują w ludziach opowieści o duchach, które tu mieszkają, przez co czynią to miejsce wyjątkowym.


Obok schroniska znajduje się węzeł pięciu szlaków turystycznych. Jest tu bufet i sala w której można odpocząć. Można przysiąść na ławeczce przy schronisku albo pod wiekową lipą i podziwiać piękne widoki.

Galeria: Schronisko Szwajcarka

Jeżeli chcecie Państwo otrzymywać najnowsze informacje z regionu, informacji o nowo dodanych obiektach turystycznych proszę wypełnić poniższy formularz.

Gwarantujemy nie wysyłać spamu a jedynie informacje związane z portalem.

Zapraszamy.

    

(*) - pole obowiązkowe