Agroturystyka

Krystan

Szklarska Poręba

Karkonoskie Siodło

Kostrzyca k.Karpacza

zobacz więcej

Aktywny wypoczynek

dodaj obiekt

Statystyka

  • Wszytkich: 1243355
  • W tym roku: 154538
  • W tym miesiącu: 16359
  • Dziś: 689
  • Online: 16

Karpacz

Karpacz to miasteczko leżące w Karkonoszach na wysokości od 480 do 885 m n.p.m. tuż u stóp Śnieżki (1602 m n.p.m), administracyjnie należy do województwa dolnośląskim, i powiatu jeleniogórskiego.

 

Jako ciekawostkę, że Karpacz powstał na początku jako osada poszukiwaczy złota w XII wieku.

Pierwsze zapiski o Karpaczu pojawiły się w "Księgach Walońskich" z końcem XIV wieku. Dzielnicę Płóczki po raz pierwszy wymieniono w dokumencie z dnia 21 maja 1418 roku. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) na terenie Karpacza osiedlili się uciekinierzy religijni z Czech. Po wybudowaniu kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce (poświęconej 10 sierpnia 1681 roku przez cysterskiego opata Bernarda Rosa), Karpacz znalazł się na szlaku tzw. turystyki pielgrzymowej. W 1772 roku założono szkołę ewangelicką. Poświęcony w dniu 28 lipca 1844 r. drewniany kościółek ewangelicki, sprowadzony z norweskiego miasteczka Vang przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV, stał się atrakcją turystyczną Karpacza - znany obecnie jako Świątynia Wang. W związku z napływem turystów w II połowie XIX wieku nastąpił rozwój osady: powstały hotele, zajazdy i gospody. W 1945 miejscowość została wcielona do Polski. Dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. Prawa miejskie uzyskał Karpacz w 1960

 

Jeżeli chcecie Państwo otrzymywać najnowsze informacje z regionu, informacji o nowo dodanych obiektach turystycznych proszę wypełnić poniższy formularz.

Gwarantujemy nie wysyłać spamu a jedynie informacje związane z portalem.

Zapraszamy.

    

(*) - pole obowiązkowe